Článek

AZYL - genius loci, stát, občan a ostrůvky svobody

AZYL - genius loci, stát, občan a ostrůvky svobody


ČLÁNEK PRŮBĚŽNĚ AKTUALIZUJEME! (viz dole)

Většina lidí z Liberce a okolí v posledních týdnech zaznamenala, s jakými lapáliemi se potýká Azyl - jedinečný DIY prostor, dnes již známý daleko za hranicemi místního regionu (a vlastně i za hranicemi ČR) a to nejen díky stovkám koncertů kapel z celého světa, které tento poměrně vyjímečný a v našich končinách vzácný prostor obohatily svou návštěvou. Problém zaznamenala i některá regionální média, ta ale povětšinou informovala o dění kolem Azylu naprosto tendenčně, jednostranně a účelově (netřeba dodávat, v čí prospěch). Přinášíme pohled z druhé strany a hlavně pak pro ty z Vás, kteří se do Azylu vždy rádi vracejí a zatím o tomto vývoji nemají dostatek relevantních informací. Věřím, že mezi Vámi nalezne podporu - koneckonců netýká se to jenom jednoho klubu na konci zapadlé uličky v jednom severočeském městě, ale v podstatě kohokoliv z nás.


"Dobrý den všem,
vzhledem k současnému dění kolem pivního baru Azyl a vzhledem k tomu, že jsem nedostal řádnou příležitost, abych se k celé věci vyjádřil, jsem se rozhodl podat vyjádření zde na fcb stránkách a na stránkách Azylu.
(www.azyl-pivnibar.cz). Píšu zde za sebe jako provozovatel již zmíněného pivního baru a píši zde tak jak to doopravdy je a ne jak to prezentují média.
Před osmi lety jsem hledal vhodné místo pro Azyl. Několik dní jsem chodil křížem krážem po Liberci a hledal takové místo, které bude dostupné široké veřejnosti tzn. v centru města a zároveň takové, kde nebude chod hospody narušovat okolní obyvatele. Jako nejvhodnější jsem našel prostor na konci Široké ulice, kde v té době víceméně nikdo nebydlel (vlastně ani teď to není nějak moc obydlená městská čtvrť). Původní záměr byla jen malá hospůdka. Zahrádka postupně vznikla komunitně za přičinění samotných hostů. Ti si sami prostor uklidili a zvelebili k venkovnímu posezení. Nakonec zde nevznikla pouze terasa hospody, ale forma komunitní zahrady. Postavil se zde ping-pong, vzniklo ohniště k možnému grilování, pískoviště pro děti, zkrátka příjemný prostor k trávení volného času. Věděl jsem, že prostor nepatří k budově, ale věděl jsem také, že původní vlastník nemovitosti dvůr řadu let také využíval. Vzhledem k tomu, že o pozemek se nikdo nestaral a nezajímal, nijak jsem to neřešil a než aby to tam zarůstalo a tvořila se tam skládka odpadu, přišlo mě toto využití pozemku smysluplné. To, že jsem již dříve zahrádku nezlegalizoval považuji za svoji chybu, mohl jsem mít teď klid.
Po sedmi letech poklidného provozování Azylu se znenadání objevil pan Smetana, který si začal přes ulici stavět garáž, na které si posléze vystavěl byt. V počátku žádné problémy nebyly, s panem Smetanou jsem dobře vycházel, dokonce jsem mu na cca půl roku přenechal zdarma k užívání několik parkovacích míst, aby si zde mohl skladovat pracovní stroje a stavební materiál na svou stavbu. Ovšem vycházet lidem vstříc se ne vždy vyplácí. Ihned jak se nastěhoval a vrátil parkoviště vyrukoval s peticí proti mé hospodě, se kterou ovšem neuspěl. Proto si založil spolek Na Ladech. Spolek Na Ladech o třech členech se tváří jako spolek, který chce zvelebovat město, já si však myslím, že byl založený jen za účelem získání lukrativního pozemku a likvidace mojí hospody. Kromě p. Smetany jsou členy spolku ještě p. Frydrych a pí Helšusová, jejich společenské postavení a úzké vazby na Město jsou veřejnosti známé.
Je velice zajímavé, že od doby vzniku spolku, jsou v hospodě také velmi časté návštěvy Městské policie, která je "anonymně" vyzývána ke kontrolám v Azylu. Podotýkám, že kromě jedné pokuty, za údajný hluk krátce po 22. hodině, byly všechny kontroly bezdůvodné. V posledních týdnech také čelím velice intenzivním kontrolám ze stran všemožných úřadů - stavební, živnostenský, dopravní, hygiena, hasiči atd.. Taková intenzívní úřední masáž je pro mne velice psychicky a časově náročná.
Jelikož se p. Smetanovi stále nedaří mě zlikvidovat, požádal spolek Město o pronájem zahrádky Azylu. Zcela promyšleně a účelově přišli na Město s projektem komunitní zahrady, jelikož každý dobře ví, že Města na tyto projekty slyší. Ještě když k tomu chtějí vzdělávat mládež a pomáhat bezdomovcům naproti v Azylovém domě. Co vím, tak p. Smetana už několika bezdomovcům "pomohl" - ano, těm, kteří několik let bydleli v klidu naproti hospodě ve stráni ve skromném příbytku. Pan Smetana je ještě než se nastěhoval do svého domu, stihl s Městskou policií vystrnadit a příbytky jim zbourat , a to i když bydleli na soukromém pozemku pana Novoty (majitele objektu u kterého mám hospodu v pronájmu) a nikdy nedělali žádné problémy. Bordel co tam všude zůstal jsme pak společně s Azylovým domem Speramus do čista uklidili....
Jinak chci ještě říci, že komunitní zahrady plně podporuji pokud jsou dělaný upřímně a na místech, která leží ladem, třeba jako ta na Lazebnickým vrchu, kterou jsem již v minulosti několikrát navštívil.
Pivní bar Azyl je pro mnoho lidí kultovní záležitostí a musí pokračovat. Za 8 let se zde konalo nespočet kulturních, charitativních i sportovních akcí. Mnoho organizací má u nás zázemí či naši podporu...

NAZDAR BAZAR
- pravidelný bezpeněžní bazar, zbytek věcí putuje do Domova na půl cesty a Naděje Liberec), přednášky:
- Sociálně a ekonomicky udržitelný rozvoj regionu
- představení štědré sítě Heath. net - místo pro bezpeněžní nabídku a poptávku darů
- Nulový odpad - o recyklaci, darování a snížení odpadu

VEGANSKÉ PIKNIKY
- ochutnávky veganské stravy většinou s přednáškami nebo promítáním

HROMADA KONCERTŮ KAPEL NAPŘÍČ VŠEMI KONTINENTY

BENEFIČNÍ KONCERTY
- na podporu Libereckého Food not Bombs, Šance Zvířatům, Obrazu, různých útulků, neziskovek atd...

ŠANCE ZVÍŘATŮM
- ochrana opuštěných a týraných zvířat
- dočasná péče a následné adopce
- kastrační program
- podílení se na řešení případů týrání zvířat

FOOD NOT BOMBS
- sbírka potravin, oblečení a hygienický potřeb pro bezdomovce
- již několik let každý týden teplé jídlo

OBRAZ
- obránci zvířat, vedou kampaň na zákaz kožešinových farem v ČR

OBRAZ PRO OBRAZ
- dražba obrazů, výtěžek na organizaci Obránci zvířat - OBRAZ
- přednáška Obránců zvířat o jejich činnosti
- několik let platilo, kdo si koupil zahraniční pivo, tak šlo na Obraz 5 kč

SOLIDÁRNÍ SBÍRKA NA POMOC UPRCHLÍKŮM
- sběrné místo bylo v Azylu a věci byly následně odvezeny na maďarsko-chorvatský hranice kde byly rozdány potřebným

NOHEJBAL PROTI RASISMU
- sportovní chartativní akce

LIBERECKÝ IPA FESTIVAL
- degustační festival svrchně kvašených piv (přednášky, diskuze, soutěže)

Různé PŘEDNÁŠKY
- Migrace a alternativy
- O životě českých dojnic
- Realita života v okupaci
- IVAN ROUS - koncentrační tábory
- Rumunsko a Ukrajina
a mnoho a mnoho dalších....

PROMÍTÁNÍ DOKUMENTŮ, FILMŮ, VÝSTAVY FOTOGRAFIÍ, OBRAZŮ ...

Zde se zrodil i hokejbalový tým AZYL VOSY, hrající dnes na turnajích po celé ČR

DALŠÍ AKCE: turnaje v ping pongu, červech, sítotiskové workshopy, kurzy malování, grafitti jamy, pravidelné žonglovací večery Cirko minimo, atd. atd.


Nakonec chci poděkovat všem za projevenou podporu, je vás moc a opravdu si vás vážim. Díky!
Hans (Jan Horáček)Vývoj posledních týdnů ústící v ohrožení fungování a možná i existence tohoto specifického prostoru dal vznikout i výpovědi o tom proč a jak se věc vyvinula, o konsensu genia loci, ale zejména zamyšlení nad provozem podobných prostorů, vztahu státu, občana a synergie fungování společnosti.
Pokud máte Pivní bar Azyl rádi, pokud jste ho někdy v minulosti navštívili a líbilo se Vám tu, anebo si zkrátka myslíte, že podobné prostory mají smysl a víte s jakými potížemi se mnohdy potýkají, čtěte více v glose "Pivní bar Azyl - genius loci, stát, občan a ostrůvky svobody" na webu Pivní Partyzán.AKTUALIZACE  (18.5.2017)
Kauza dál pokračuje, ať co se týče bližších informací o všech třech účinkujících z tzv. Spolku na ladech, který se netají úmysly Azyl zlikvidovat, tak jejich konkrétními akcemi. Například když ve středu ráno 17.5.2017 začali protiprávně bourat venkovní prostory Azylu.

Více informací ve článku "Jak se vyrábí občanský aktivismus aneb sport o alternativní klub v Liberci".PETICE:
Venku je také petice na podporu Azylu.
Tu můžete podepsat buď v její elektronické podobě zde, nebo v papírové podobě (ke stažení zde, stačí pak donést do Azylu nebo odeslat DOPORUČENĚ!!! na adresu: Jan Horáček, Pivní bar Azyl, Široká 302, Liberec, 46007), každopádně je třeba mít petice zpět do 15.6.2017. Netřeba dodávat, že petice v papírové formě má větší váhu než ta v té elektronické. Papírovou petici je zároveň možné podepsat na následujících místech:

LIBEREC:
- Pivní bar Azyl
- Fryčovo knihkupectví
- klub Had

PRAHA:
- Rekomando  (již vráceno zpět do Liberce)
- Café Na půl cesty
- Autonomní centrum Klinika
- Infocentrum Salé
- Eternia Smíchov
- klub 007 Strahov  (již vráceno zpět do Liberce)
- Bohužel bar  (již vráceno zpět do Liberce)
- Belzepub
- Herba cafe  (již vráceno zpět do Liberce)
- žižkovský bar Tunel
- Bar Napalmě  (již vráceno zpět do Liberce)
- BeerGeek Bottle shop  (již vráceno zpět do Liberce)
- Dno Pytle  (již vráceno zpět do Liberce)
- Pivní šenk U Kacíře  (již vráceno zpět do Liberce)
- stánek OBRAZu na Malostranském náměstí (již vráceno zpět do Liberce)

BRNO:
- Bajkazyl Brno  (již vráceno zpět do Liberce)

PLZEŇ:
- Pohoda Music club  (již vráceno zpět do Liberce)
- Inkognito družstevní kavárna  (již vráceno zpět do Liberce)
- Sally Brown  (již vráceno zpět do Liberce)
- Belfast  (již vráceno zpět do Liberce)

PODĚBRADY:

- Boss bar  (již vráceno zpět do Liberce)

JABLONEC NAD NISOU:
- Techtle Mechtle  (již vráceno zpět do Liberce)
- Rampa  (již vráceno zpět do Liberce)
- Skleněnka  (již vráceno zpět do Liberce)
- D-eppl  (již vráceno zpět do Liberce)

LITVÍNOV:
- Ponorka

HODKOVICE NAD MOHELKOU:
- KD  (již vráceno zpět do Liberce)

DĚČÍN:
- Biograffs
- Čajovna Ve vlnách


Pokud víte o dalších místech, kde je petice k podepsání, a nejsou zde zahrnuty, prosím informujte nás přes mejl info@periferia.cz. Za každou podporu jménem Azylu děkujeme!


AKTUALIZACE  (25.5.2017)
Vystoupení pana Smetany (spolek Na ladech) na zastupitelstvu města Liberec od 53.minuty zde (pouze pro silné žaludky).


AKTUALIZACE  (29.5.2017)
Glosa "Hledání Azylu, aneb dokud máme prostor pro odlišnost" k přečtení zde.


AKTUALIZACE  (1.6.2017)
Vyjádření náměstkyně Hrbkové k celé záležitosti, včetně reakcí na bizarní výstup pana Smetany na jednání městského zastupitelstva (viz výše) ve článku Vyjádření ing. Karoliny Hrbkové ke kauze Azyl.


AKTUALIZACE  (2.6.2017)

Podpora Azylu - Martin Fryč (Knihkupectví a antikvariát Fryč)
Podpora Azylu - Lucie Hrušová (Urban Gardening Liberec)
Podpora Azylu - Františka Zvěrková (OS Šance zvířatům)
Podpora Azylu - Šimon Pikous (fotograf)
Podpora Azylu - Tomáš Hájíček (rockový klub Bunkr)
Podpora Azylu - Adam Kubišta (Naivní divadlo)
Podpora Azylu - Jakub Albrecht a Barbora Kubátová (Divadlo F.X.Šaldy, Naivní divadlo)
Vyjádření spolku OBRAZ (Obránci zvířat) zde.


AKTUALIZACE  (8.6.2017)
Kauza Azyl stále rezonuje Libercem (video Změny pro Liberec)
www.facebook.com/zmenaproliberec/videos/1536001839783896/?hc_ref=NEWSFEED


AKTUALIZACE  (19.6.2017)
Hlas lidu ústy dvou zastupitelek KSČM zde.


AKTUALIZACE  (26.6.2017)
Rada města na svém zasedání hlasy zástupců Změny pro Liberec rozhodla o ukončení smlouvy o výpůjčce pozemku města se Spolkem Na Ladech. Jedná se o pozemek předtím dlouhodobě využívaný komunitou okolo baru Azyl. Důvodem pro ukončení je vzniklý sousedský spor, kde je předmětem sporu právě tento městský pozemek. Cílem tohoto kroku je přivést obě strany k jednáním o budoucím využití a fungování této lokality.

Podpora Azylu - Jiří Stich a Vladimír Vrabec (Drom, Kultuní klub Sever)


V pátek 30.6.2017 se v pražském Mayapur pokojíčku (Mezi Vodami 35) bude konat koncert na podporu Azylu. Vystoupí kapely Decultivate + Woundead Knee + Rotting Beetroot, součástí akce bude benefiční bazar, do kterého se můžeš zapojit i ty a benefičně darovat (nebo následně koupit věci), co doma překáží, oblečení který nenosíš, atd.


AKTUALIZACE  (27.6.2017)

Podpora Azylu - OBRAZ (Obránci zvířat)


AKTUALIZACE  (29.6.2017)
Srdcervoucí článek "Spolek Na Ladech přišel o pozemek" na libereckydenik.cz.


AKTUALIZACE  (30.6.2017)
Včerejší zasedání městského zastupitelstva, kde dostala komunita kolem Azylu také prostor k vyjádření. To začíná přibližně v čase 01:05h, následuje vystoupení pana Smetany (dohromady cca 10 min). Názory dalších zastupitelů pak začínají zhruba v čase 01:43h (cca 19 min).
https://www.youtube.com/watch?v=PnqHVzk10LU


AKTUALIZACE  (18.7.2017)
Další článek plný polopravd a lží, napsaný členy Spolku Na ladech najdete na straně 18 v rubrice "Přišlo do redakce".
Aktuální recenze

Aktuální fotogalerie

Praha (Eternia Smíchov)

Battery (USA) + Belief (Ger)

Reklama
animal-lib

Aktuální koncert

Country bál u Bike_Jesus

Praha (Bike Jesus)
24. 5. 2018

Helga Blohm Dynastie (psychedelický hobos z Němec, na kytaru Tobias Werner z Ambush!), Nesbitt´s Inequality (nová deska u Silver Rocket, čerstvě zpět z tour, forma jak Princ, ucejtíš), Dingo (kovbojové z bílý hlíny)

Náš tip

suhumans-vse18