Recenze

Scalp / V.O.H. - split LP

split LP Typ: LP
Rok vydání: 2017
Label: DIY
Délka:
Autor: Buky
Hodnocení: 7.0
Odkaz: http://bandzone.cz/scalp
Datum vložení: 26.10.2017


Na stole máme další splitko dvou českejch kapel a znovu musím vypíchnout, že domácí počiny mi stále dělají velkou radost. Ale nezdržujme se předehrou a pojďme na věc.

Scalp patří k té hrstce kapel z Liberce (a okolí), které by se daly označit za místní stálice. A ono to tak nějak souvisí s faktorama, které tuhle kapelu dělají tím čím je: totiž jakási ryzost, zápal / entusiasmus, oddanost a uvěřitelnost. Od jejich zde naposled recenzovaného CD splitu s Aorta uplynulo 5 let (v mezidobí jim ještě vyšel CD singl "Zákon džungle"), kluci ušli zase kus cesty a osvěžily je i změny v sestavě, ať se bavíme o druhé kytaře nebo postu basáka, kam nastoupil Pája z Underground Threatre (RIP). Doufejme, že našli konečně sestavu optimální, protože tady zní všechno sympaticky kompaktně. Pro jejich hardcore punk je typické rychlé tempo příležitostně proložené mezihrou v tempu středním, stejně jako angažované a kriticky cílené texty s leckdy neotřelými tématy, což je vítané. Zjevně se v tom reflektují vlivy jak melodičtějších, tak temnějších kapel, aby se zde obojí protkalo v naprosto přirozené kombinaci. Pro Scalp se těch šest válů jeví jako ideální stopáž, čtvrtá "Bulvar Nation" se už tedy objevila na zmíněném splitu s Aorta, zde je ale s profi zvukem a v trochu zkrácené verzi, což jí prospělo. Zmínit musím také song "GMO", ke kterému můžete sjet parádní DIY videoklip.

Otáčíme stranu a nastupují pražští Victims Of Hate, se kterými se poslední roky tak nějak míjím, o to víc je ale podnícená zvědavost. A V.O.H. oproti první straně ostře sešlapují pedál, zní o level brutálněji, hutněji a agresivněji. Tam kde vás Scalp rozptylují melodičtějšími vlivy, nasazují V.O.H. kobercový nálet, ačkoliv i u nich lze zaznamenat melodický podkres, o což se stará zejména kytarová linka. No pánové v mezidobí rozhodně nezaháleli, zde zúročují léta zkušeností, výrazné navlečení hardcore punkových základů do metalového / crustovějšího kabátu rezonuje v silném a hutném zvuku, který vznikal ve studiu Davos - tedy stejně jako strana Scalp, přičemž každé z kapel byl ušitý přímo na tělo. VOH prostě šlapou jak mašina, což ale u mě osobně vyvolává až jakýsi "strojový / mechanický" dojem, ikdyž by znělo asi trochu nepatřičně brblat nad příliš pünktlich seřízením, což ? ;) Nastolený koncept pak podtrhuje hrubý zpěv, který vlastně v některých momentech může připomínat Henneho z Rawside, což se projeví zejména v poslední anglicky zpívané písni "Hour Between Dog and Wolf", jež možná parafrázuje stejnojmennou knihu Johna Coatese. A možná taky ne. A to je hezky otevřený konec, ne?

Ikdyž konec, ono by bylo značně nekompletní v tomto místě končit, protože nebyl zmíněn artwork, který hraje v tomto případě také zásadní roli. O jeho zpracování se postarali zpěvák a bubeník Scalp, ostatně Martin je známý hračička (z jeho dílny pochází i onen videoklip "GMO") a když se ke kreativitě přidá i nápad, zručnost a stejně zapálený parťák, je vyhráno. Vlastně jsem si vzpomněl na tehdejší "leporelo" zpracování splitka Disney / Sheeva Yoga ve smyslu nápadu a originality. Zde se dočkáte portrétovek jednotlivých členů obou kapel, z jejichž tváří lze díky vtipně vymyšlenému přebalu s okénky kombinovat různé obličejové variace a každého jednoho pána trochu pomutovat. Stejně vykutáleně je řešena i středová etiketa. Součástí je vnitřňák s textama, vinyl je pak průsvitné červené barvy. Moc povedené.PS: obě kapely na podporu desky obráží města po ČR, po již odehraných štacích v Teplicích, Chomutově a Táboře je společně můžete zastihnout ještě v Liberci (17.11. / událost) a Brandýse nad Labem (18.11.). Scalp samotné, resp. ve společnosti dalších dobrejch kapel, je dále možno nachytat v Praze (31.10. / událost), Němčicích u Domažlic (3.11.), Plzni (4.11. / událost), Ostravě (10.11. / událost) a Olomouci (11.11. / událost).

 

Tracklist:
1. Scalp - Proti sobě
2. Scalp - GMO
3. Scalp - Den za dnem
4. Scalp - Bulvar Nation
5. Scalp - Odpor
6. Scalp - Vstát a jít
7. V.O.H. - Zvuk zvonů
8. V.O.H. - Nekonečná řada čísel
9. V.O.H. - Genius loci
10. V.O.H. - Usmíření s Bohem
11. V.O.H. - Svobodnou budoucnost
12. V.O.H. - Hour Between Dog and Wolf
scalp


Aktuální recenze

Aktuální fotogalerie

Praha (Eternia Smíchov)

Battery (USA) + Belief (Ger)

Reklama
animal-lib
A B C D E F G H
CH I J K L M N O
P Q R S T U V W
X Y Z # V/A Vše

Aktuální koncert

XII. Punk Fest

Havlíčkův Brod (Hala Bodus)
24. 2. 2018

Purgen (Rus), High Society (Ger), Rozpor (Sk), Načo Názov (Sk), Rübänïskö (Sk), P.S., Just Wär, N.V.Ú., Do Řady!, Čertůf Punk, T.D.O., Zputnik, RV-4

Náš tip

blacklisted