Recenze

Aliusterra / Uštkni - split LP

split LP Typ: LP
Rok vydání: 2017
Label: Papagájův Hlasatel
Délka:
Autor: Buky
Hodnocení: 9.0
Odkaz: http://phr.cz/aliusterra-ustkni-trip-falesne-svobody-bez-boha-bez-dabla/
Datum vložení: 01.02.2018


Jsem poslední roky z domácích kapel fakt nadšenej a tohle je další utvrzení, máme tady úžasnou líheň. Split Aliusterra s Uštkni nabízí originálnější pojetí a další variace punku, a jeho poslech vás bude soustavně udržovat ve střehu, pořád se na něm totiž něco děje. Obě kapely zde přinášejí po devíti nových válech. A mají více společného, než by se možná dalo čekat.

Trip falešné svobody
Aliusterra fungují nějakých 5 let a na kontě mají demo kazetu, split 7" s Rosa Parks, a také jste je mohli zaznamenat na podařené kompilaci "Na krev", kde se kromě dalších kapel objevila také rožnovská Innoxia Corpora. A právě tím valašským punkem jsou nehledě na svůj brněnský původ znatelně nasáklí. Oproti dřívějším věcem už zde neuslyšíte saxofon (kterého si ale dosytosti užijete na druhé straně) a jejich muzika se na aktuální nahrávce jeví jako víc štiplavá a ostřejší, působí o něco víc syrově a útočně než tomu bylo dřív. Přesto z toho kromě onoho anarcho-punku dýchá nános rané československé punkově-undergroundové hudební poetiky, což se krásně projeví např. v refrénu třetí "Berou vše". Naopak stále přítomen zůstal ženský element u zpěvů, což je rozhodně vítané. Ona vůbec Aliusterra na barvitosti zpěvů hodně staví a hraje si s nimi stejně jako se samotnou muzikou, dělí se o ně více členů, přičemž každý z nich má poněkud odlišnou barvu hlasu, což dohromady obstarává pestrý koktejl. Jejich charakteristická zpěvnost je šikovně zakomponovaná do vyváženého drajvu a vlastně to tak trochu působí dojmem, že tady Aliusterra částečně a možná nevědomky supluje tu část spektra rožnovského punku, na kterou už nezbylo tolik prostoru u Uštkni, protože ti se vydávají ještě o kus dál. Na každý pád je tohle přesně ten typ nahrávky, která se vám bude s přibývajícími poslechy líbit víc a víc. Moc dobré!

Bez boha, bez ďábla
Ještě že jsou na druhé straně Uštkni, protože značná část kapel by po A straně mohla působit trochu omšele a suše. Ne tak tihle rožnovští matadoři, u nichž je už po pár tónech evidentní, že i po Aliusteře může přijít čerstvé osvěžení. Pokud jsem v brněnském případě naznačil rozličnost vlivů, tady se nám to portfolio ještě několikanásobně rozšíří do dalších směrů a já si připadám, jako bych se snad (hudebně) vracel v čase, což je míněno s maximálním potěšením. Kromě nezpochybnitelné kousavosti rožnovských kapel se zde zrcadlí starý československý punk, alternativa a vůbec underground obecněji a vpravdě to ve mě evokuje vzpomínky na solidní várku kapel rozličného ražení, ikdyž popsat to jako jejich směsici by vypadalo jako čiré bláznovství, byť možná právě v tom je kus pravdy. Najděte si v tom ty svoje, bude to zábava. Do značné míry se na tom podepisuje i výše zmíněný saxofon (který např. v "Prorocích" vyplivne melodii jak vystřiženou od Stage Bottles a jindy zase navodí závan jedné kapely z Valmezu), vstupující do té už tak dostatečně organické směsice zásadním způsobem, přičemž je vše ještě navíc prokrveno ženským zpěvem, střídajícím ten mužský, který zas svou barvou v některých polohách a pasážích ("Čumil") notně připomíná Goldu ze ZNC. A ačkoliv jsem tohle určitě nikdy v recenzi nepoužil, (nejen) songy jako "Ne-moc slov" jsou přátelé vyloženě taneční, tohle vás fakt v klidu nenechá. Stále se ale bavíme o jedem napuštěném punku, což je na tom právě to kouzelné. Poetika se vlívá i do textů, dovedně souznících s celkovou kompozicí. Jak se občas říkává, "neřeším škatulky a hudební styly, muzika je buď dobrá nebo špatná", pokud bych tuhle formulaci měl někde uplatnit, bude to u Uštkni. A muzika je to po čertech dobrá.

A to je vlastně celý tenhle split.

Tracklist:
1. Aliusterra - Vlny
2. Aliusterra - Cesta k trůnu
3. Aliusterra - Berou vše
4. Aliusterra - Tlející zoufalství
5. Aliusterra - Balada o četnictvu
6. Aliusterra - Hrdinové myších válek
7. Aliusterra - Ve vlastní base
8. Aliusterra - Dny co bolí
9. Aliusterra - Trip falešné svobody
10. Uštkni - Čumil
11. Uštkni - Vítr
12. Uštkni - Ne-moc slov
13. Uštkni - Proroci
14. Uštkni - Pohřbeni
15. Uštkni - Rouhač
16. Uštkni - Strach
17. Uštkni - Doba
18. Uštkni - Hroby
scalp


Aktuální recenze

Aktuální fotogalerie

Praha (Eternia Smíchov)

Battery (USA) + Belief (Ger)

Reklama
animal-lib
A B C D E F G H
CH I J K L M N O
P Q R S T U V W
X Y Z # V/A Vše

Aktuální koncert

XII. Punk Fest

Havlíčkův Brod (Hala Bodus)
24. 2. 2018

Purgen (Rus), High Society (Ger), Rozpor (Sk), Načo Názov (Sk), Rübänïskö (Sk), P.S., Just Wär, N.V.Ú., Do Řady!, Čertůf Punk, T.D.O., Zputnik, RV-4

Náš tip

Societys Decline - Kolín