Rozhovor

The Offenders

The Offenders
Zdroj: , Autor: David Rudeboy

Kapela The Offenders hrála v České republice mnohokrát a vždycky se ráda vrací. V našich končinách si už získala řadu fanoušků, kteří pravidelně navštěvují její koncerty. V pátek 25. března přivezou The Offenders z Berlína novou desku nazvanou jednoduše "X". A vzhledem k tomu, že se jedná o desku vydanou logicky k 10. výročí kapely, zeptali jsme se zpěváka, zakladatele a skladatele Valeria, jak prožíval s kapelou posledních deset let.

1.

Vaše kapela existuje již deset let. Jaká to byla léta a jak vypadá kapela dnes v porovnání s minulostí ?

Ok ... těch posledních 10 let změnilo kompletně můj život. Žil jsem v malém městečku na jihu Itálie a nyní již 7 let žiju v Berlíně. Dělal jsem různý věci v mém životě než jsem se stal "muzikantem" a teď jsem pořád na cestách, vydávám jedno album ročně, hrajeme s kapelama, o kterých jsem snil jako dítě ... to je velká změna! Na druhou stranu: nemám stálou práci, nejsem bohatý a jistě ani nikdy nebudu ... ale koho to zajímá? Žiju svůj život způsobem, kterým chci, jednoduše díky mojí muzice a mým textům, v undergroundu známých jako "Offenders", to je realita dneška!

Minulost, náš opravdový začátek jako kapela, byla stejná jako u většiny jiných kapel: zkoušeli jsem hrát ve svém okolí, snažili jsme se být vidět, opíjeli jsme se ve zkušebně ... dobře, nyní bereme věci více "seriózně" než v minulosti, ale tenkrát, když jsme vydali naší první nahrávku "Hooligan Reggae" jsme byli taky skutečně krásně seriózní... Berme to jednoduše, jsme jenom o deset let starší, naše minulost je stále naší přítomností ;)

2.

Máte novou desku. Jak se liší od minulé nahrávky "Generation Nowhere"?

"X" je jiná než "Generation Nowhere", v první řadě si myslím, že má trochu více "pozitivní" texty. "Generation Nowhere" byla trochu beznadějná, zatímco "X" dává alespoň nějakou naději. Jak já říkám, byli jsme generací "nikde" a teď jsme "někde", a naše někde je jednoduše naše 10. výročí, velký krok, naděje, že přispějeme naší troškou scéně. "X" má také poprvé v historii naší kapely dva songy, které v textech mixují němčinu s angličtinou. První singl z "X" se jmenuje "Alles muss raus" (Vše musí jít), a přesně to je, jak my se cítíme být kontaminovaní osmiletým pobytem v Berlíně, mixujeme jazyky i způsob života. A lidem se líbí, jak to děláme, což je skvělé!

3.

Kde berete neustálou inspiraci pro vaše texty a kdo je skládá?

Já jsem v kapele jediný, kdo píše texty a skládá hudbu od našeho začátku, a jak vždycky říkám, mojí hlavní inspirací je můj každodenní život a zkušenosti nebo cokoli, co mě zajímá. Vždycky zpívám texty, které reprezentují mě nebo způsob mého života - můj životní příběh. Nikdy jsem nemluvil o něčem, co jsem neprožil nebo tomu nevěřil. Několikrát jsem použil formu "třetí osoby", jako to bylo v "St. Pauli Swing Hooligans", která mluví o swingové mládeži v Hamburku v době nacistické diktatury... samozřejmě, nežil jsem v té době... ale četl jsem o tom a přirozeně ze mě vyšlo, že chci udělat něco na počest swingového kultu, opravdové legendy, skupiny dětí, které hrály "černou hudbu" v době, kdy to bylo striktně zakázané zákonem... opravdoví rebelové, opravdoví antirasisti... dnešní děti potřebují znát tenhle příběh.

4.

Co můžeš říct o německé a italské scéně? Jak moc se změnila za těch deset let existence The Offenders?

Nemůžu říct mnoho o italské scéně, protože je to dlouhá doba, co jsem jí opustil a opravdu nevím, jak to tam nyní chodí. Vše co můžu říct je, že v průběhu těch let se toho hodně změnilo, přirozeně, víš jak? ... Čas mnoho věcí i lidí změnil, v dobrém i ve zlém ... I když nejsem zrovna optimista, stále věřím v lepší budoucnost, myslím, že nemůžeme jednoduše říct, že minulost byla lepší a všechno dnešní je na hovno. Pamatuju, když jsem byl dítě na konci 90. let. Nepoužívali jsme internet, poslouchali jsme kazety, četli fanziny, byli jsme v neustálém kontaktu a propojení s předchozí generací z let osmdesátých, cítil jsem se skvěle, že můžu být součástí naší skinheadské crew. Zjišťoval jsem každý den víc a víc věcí o skinheadském kultu, bavil se se staršíma klukama a snažil se "krást" nové zkušenosti a být všude, tady i tam ... a ne vysedávat celej den na facebooku nebo sledovat kapely na youtube ... samozřejmě to v mých očích bylo lepší, protože žít reálný život je vždycky lepší, než ta virtuální sračka, ale stejně ... v každé době jsi jednou nahoře a jednou dole ... vyrostl jsem a žil jsem v devadesátých letech a vyrostl jsem do dnešní doby ... Ale vždycky doufám, že může být líp, kdekoli kde zrovna jsme, v Německu, v Itálii nebo v České republice ;)

Takže se uvidíme na koncertě 25. března v klubu Buben! Keep the faith!


videoklip "Berlin Will Resist"Aktuální recenze

Aktuální fotogalerie

Aktuální rozhovory


Reklama
vegan

Aktuální koncert

Liberec (Azyl)

28. 4. 2017

Jeruji (hardcore, Ind), Deep Shining High (street punk, Ger), Highstreet Hooligans, Cirguz

Náš tip

darkest hour