Rozhovor

Stand Up Speak Up

Stand Up Speak Up
Zdroj: http://www.standupspeakup.cz, Autor: phobia79

Jihočeská hardcore sebranka. Nová kapela a staré tváře. Debutní demo nakopalo nemálo lidem zadek. Nastal čás seznámit čtenáře Periferie s jihočeským podhoubím a s kapelou, která rozhodně má co říct.

1.

Ahoj, trapná úvodní otázka. Datum vzniku, členové, diskografie ... Proč Stand Up Speak Up? Myslím tím název ... přijde mi na český poměry, kdy už většina hardcore kapel na nějakou politiku nebo sociální kritiku rezignovala, celkem zajímavej a provokativní.

Díky za projevený zájem. Náš spolek S.U.S.U.! přišel na svět v lednu 2009. Ze začátku jsme hráli v klasický sestavě bicí – Hasman, basa – Ajeťák, kejtra – Poly, zpěv – Ra(Dě)dek, v tomhle složení jsme nahráli v prosinci roku 09 u Jeníka v Hellsoundu první demo "S kudlou v zádech!". V následujícím roce, tuším někdy v březnu nebo dubnu, k nám přibyla naše vyznavačka adrenalinových sportů a jediná z nás, která má klasické hudební vzdělání ve hře na příčnou flétnu - Monika neboli Čivava. Jejím příchodem jsme trochu poupravili věci z prvního dema, spravedlivě podělili o zpěv a začali pracovat na nových věcech. V prosinci roku 10 jsme potom v tomhle složení nahráli druhé demo "Bez perspektivy!", na němž v současné době probíhají finální práce a doufáme, že v květnu se nám ho podaří vypustit na zkušenou do světa.

Proč právě Stand Up Speak Up! ? Žijeme v době, kdy začíná být pomalu nutnost opravdu povstat a mluvit. Neskutečná drzost, namyšlenost a nabubřelost našich politických představitelů na republikový i místní úrovni by nás k tomu měla konečně dokopat. Co za  bezpáteřní jedince se přes všechny ty politický strany chce prodrat k moci, to je neskutečný. Stačí si jen přečíst noviny, zkouknout bednu. Kolik si toho ještě necháme naložit? Bohužel je tu ta hrozná apatie většiny lidí po 22 letech od Listopadu. To, že většina kapel na tyto témata rezignovala, taky o něčem vypovídá. Co kdyby to poškodilo něčí trapně vybudovanou image, že jo. Ano, i určitá provokace je důvod, proč jsme zvolili tento název. Na druhým demu se jich pár najde. Už se těšíme na všechny ty reakce rádoby moralistů.

2.

Vloni v létě jsem dostal od Šakala vaše promo / demo CD na recenzi, přiznám se, že mě na první poslech nadchlo – zvuk / atmosféra / texty atd. Jak moc důležitou roli hraje ve vašem případě nahrávaní v Hellsoundu a pořád mi v hlavě rezonuje pocit, že bych jihočeskou smečku poznal na první poslech, jak je to možný? Kouzlo Šumavy? :-)

Díky, že v tobě poslech "Kudly" zanechal takový dojem. Co se týče Hellsoundu, tak kdo měl možnost setkat se s Jeníkem, ví jaký je to parádní člověk a jaká je to u něho pohoda. Nesmíme zapomenou na Puňťu - Pana Majera, jeho jezevčíka. Hlavně tam není žádný stres, na všechno se jde s námořnickou rozvahou dědy Lebedy. Dokáže poradit a pořád na sobě profesně pracuje. Na demu "Bez perspektivy!" odvedl obrovský kus práce, za což mu patří velký dík. Člověk si tam prostě odpočine. Co se týče tvých rezonančních pocitů, uvidíme co řekneš po poslechu nových věcí. Nahrávali jsme přes novou nástrojovku, tak snad tam bude nějaký posun. Švédský kapely se taky poznají podle zvuku, takže pokud to takhle funguje, není to pro jihočeský bandy vůbec špatný. Jdou si vlastní cestou a našli zvuk, který se jim líbí. Ne všechny totiž u Jeníka nahrávaly. A Šumava je v okolí Hellsoundu opravdu krásná. Hlavně večer a v zimě, když si člověk chce po perném dni odskočit za trochou té světské zábavy. Cestou do vsi si to šlape pěkně do kopce s párou od huby a cestou zpátky klouzačkou dolu. To je potom adrenalin.

3.

Po nějaký pauze jsem mrknul i na váš web. Hned zkraje musím dodat, že takhle zpracovanej, přehlednej a informačně bohatej web má u nás málo kapel (čest vyjímkám). Poslední novinkou je, že jste nahráli v prosinci 2010 druhé demo. Neměl jsem ještě možnost si to poslechnout, takže jaké jsou prozatímní reakce veřejnosti? A jak těžké je pro novou nahrávku najít vydavatele, který by demo formát převedl v regulerní nosič?

5150

Web je hlavně práce Polyho, takže pochvalu směřovat k němu. Co se týče druhého dema, některý věci z něj už jsme párkrát zahráli na živo, reakce byly příznivé. Zmástrovanou verzi dema jsme zatím pouštěli jen pár uličníkům na otestování a všem se  líbilo. Aspoň to tvrdili. Vydavatele jsme sami žádné neoslovili. Jsme na to příliš líní. Navíc stojíme nohama pevně na zemi. Pro čistý svědomí jsme dali nabídku ke spolupráci na web, bohužel se nám žádný label ani kapela, která by šla s námi do splitu, neozvala. To nám nevadí, protože počítáme s tím, že v květnu budeme mít demo, který si vydáváme vlastním nákladem, venku. Třeba někdy v budoucnu něco vyjde a rozvíříme ty stojaté vody místo těch zavedených značek. Záslužnou činnost v tomhle ranku dělá Šakal z Rabies svými kompilacemi "Posloucháte Jižní Čechy", kde mapuje lokální scénu a kde jsme dostali tu možnost zvěčnit se do vinylových drážek, za což mu patří velký dík.

4.

Přibližte nám lokální hardcore / punk / grind scénu. Kapely, kluby, místa na hraní atd.? Pokud se nepletu pocházíte z Českých Budějovic a okolí. Všude se většinou mluví o klasikách stylu Gride, Lahar, Radiolokátor, kteří ale mají kořeny spíš v Písku / Prachaticích. Od Českých Budějovic znám asi jenom vás, Ingrowing a Ünfarkt (plus samozřejmě další, ale teď se ptám konkrétně na ČB a blízké okolí). Rozšiřte čtenářům periferie obzory. :-)

Ra(Dě)dek: Ať se propadneme do Západního Německa jestli kromě nás a Ünfarktu, se kterýma máme společnou zkušebnu ve Zlivy, Katarakta a Hiroshima Nightmare, který jsou spojeny s osobou KubaAjse a Garáže, se v Budějcích vyskytujou jiný kapely! Všechny ty další kapely, to zřejmě bude hodně vydařená mystifikace alá legenda Visacího zámku, která se bohužel rozšířila i za hranice regionu. Jinak přeci není možný, že by nás žádná z těch Budějckejch kapel za dva roky naší existence nepozvala na jimi pořádanou akci ne? Tak a máte to holomci!

Poly: S tím se nedá nesouhlasit, ale čert ví. Třeba o nás vůbec nikdo neví, Budějce jsou velký, haha.

5.

Jak se stavíte ke stahování hudby? Je podle vás v pohodě, když kapela vydá album na vinylu a druhej den se objeví vyripovaná nahrávka ve špatný kvalitě někde na internetu? Jak byste tohle řešili? Respektive má tenhle fenomén vůbec nějaký řešení?

5152

Stahování je v pohodě. Je třeba si uvědomit, že spousta vinylů vychází v limitovaným počtu, takže ti co to ripnou a pustí ven, dělají v podstatě takovou osvětovou činnost ha, ha. Ne všichni mají doma gramofon, že jo. Co je to špatná kvalita? Ne všechny kapely jdou nahrávat do studia, takže výsledek některých nahrávek podle toho taky vypadá. Kdo chce a má to štěstí, tak si stejně originál koupí, takže kapelu potažmo vydavatele stejně podpoří. Každýmu je asi jasný, že příště už by nic vyjít nemuselo a navíc je zatím vždy skrytá spousta práce a nápadů dalších lidí, kteří jsou v tom zapojení. Asi je třeba si připomenout dobu nedávno minulou, kdy bylo běžný mít ikstou kopii nahrávky na MC s okopírovaným obalem. A jak jsme za to byli rádi. Bavit se o přemrštěných cenách za CD je asi zbytečný. Stačí zabrousit na stránky firem, zabývajících se jejich lisováním, a spočítat si rozdíl v koncový ceně v distrech. Kecy některých těch uplakánků: „My jsme ale dali tolik a tolik za studio, za obal a chtěli by jsme aby se nám to aspoň vrátilo!“ jsou opravdu k pobavení. Nikdo nikoho nenutí, aby svoje peníze a čas investoval tímhle stylem. Nikdo taky není povinen poslouchat tyhle ublížence. To se můžou rovnou chytit za ruce s Bártou a Krajčou, který muzika živí, a můžou se spolu jít vyplakat někam do parku, jak stahování zabijí jejich hudbu. Tohle má být přeci hardcore a ne žádná oficiálně protěžovaná kultura. Kam se ztratila myšlenka DIY? Jestli jsme prodali prvního dema 30 kousků, tak je to hodně, a to šlo po 30 korunách - žádnej rabat, jen skutečný náklady za obal, bootleg a samolepu. Zbytek z 200 jsme povyměňovali, rozdali zadarmo a dali na punkuj.com volně ke stažení. Teď s druhým demem jdeme znovu do toho, ačkoli víme, že se nám nic z těch peněz, co jsme do toho už dali a ještě dáme, nic nevrátí. Lidi jsou dneska moc zmlsaný. Stačí sledovat některý ty chytrolíny na koncertech. Vstup je drahej, CD je drahý, ale urazit během akce 10 pivek, dvě krabky cigaret a nějakej ten panák, drahý není. Holt se tomu konzumu přišlo hodně rychle na chuť. Takže řešit stahování nemá cenu. Jen ať si člověk rozšíří svoje hudební obzory.

6.

Dalším překvapivým elementem ve vaší kapele jsou poměrně sociálně kritický texty, což se v dnešní době už moc nenosí. Kdo je píše? A o čem teda zhruba jsou?

Texty ty píše přeci Život sám. Jsme jeho pouhými prostředníky, kteří je převedli do zvukové podoby nul a jedniček. Teď vážně. Možná to bude tím, že už nám dávno není -náct a žijeme v tomhle bordelu už dost dlouho, takže není problém věci pojmenovat asi tak jak se mají. Aspoň z našeho pohledu. Jsou to jen popsané reakce na stav věcí, které se nám nelíbí. Prohnilá politická scéna, mezilidský vztahy, reakce na světovou politiku, špatná práce státního aparátu ... jak se trefně objevilo v jedný recenzi – prostě přímočará poetika. Prostě o tom co by nikomu z nás nemělo být jedno a před čím by jsme neměli zavírat oči. Žijeme tady a žijeme teď a je třeba začít pojmenovávat věci pravým jménem, ačkoli budou jakkoli nepopulární, než nám všechny ty problémy přerostou přes hlavu a nikdo už tu rozjetou lavinu nezastaví. Nesmíme ale zároveň zapomínat, že každá mince má dvě strany. Navíc s naším názvem mít texty o pivu, lásce, co kde, kdo, koho vykouřil, by asi nebylo to pravý vořechový. Třeba to někoho probere z letargie a začne se konečně něco dít! Všichni máme preventivně zabalené teplé spodní prádlo ha, ha. Co kdyby náhodou?

7.

Konečně se dostáváme k mojí úchylný otázce. Jakou zajímavost bych neměl minout, kdybych se k vám (ČB a okolí) vydal jen tak na výlet? Nějakou zajímavou netradiční "turistickou" destinaci? Mystické tajemné místo, hromadné hroby ... atp.

Ra(Dě)dek: Jednoznačně Temelín. Ten je vidět ze všech směrů. To je asi ta největší pamětihodnost v kraji. To je taková dobrá jihočeská pěst na oko. Dá se možná s trochou tolerance říct, že se nedá minout.

Poly: Já bych zkusil vyběhnout na Černou věž a zpátky, to je takové pěkné zpestření na začátek, pak návštěva některých místních pohostinství :) Ale pozor na bludný kámen na náměstí!!

Čivava: Jako zajímavou turistickou destinaci bych doporučila kaolinový štoly nad Borkem. Je to nekonečná spleť podzemních chodeb, kde denní světlo nemá šanci. Je dobrý tam vzít někoho, kdo bude sedět u vlezu a bude tě držet za špagát omotanej kolem tvýho pasu. Od chodeb totiž neexistujou žádný mapy, maj rozlohu několika kilometrů a když ti dojde zdroj i v náhradní baterce, poznáš, že stále ještě existujou místa na zemi, kde mobilní operátor nemá pokrytí.

8.

Můj druhej úchylnej dotaz je směřovanej k vašim netradičním zálibám. Takže prozraďte vaše koníčky? Fotbal, komiks, houbaření, amaterská patologie, lukostřelba atp. :-)

5155

Dědek: klasika - četba, gautching, psi a toulky přírodou, zvedání železa, kolo, poslech big beatu, dobrý jídlo, čištění zubů, krmení pavouků.

Hasman: jídlo, hrabat se v počítači a nebo v autě a Jára Cimrman. Když relaxovat, tak v lese na houbách a když potit, tak se ženou v posteli.

Poly: jo béčkový romány o upírech, zombies a kyberdémonech to je moje, všechno co se točí kolem chillies (od pěstování po konzumaci), jo v lese taky seberu co najdu, ha. No našlo by se toho snad víc, nevzpomenu si ...

Čivava: Zkoušim furt nový věci. Z upocených zálib je to snowboard, downhill bike, karate a společně s venčením psa se snažim skloubit skejt. Z kultury a intelektuálních sfér je mi nejblíž malování (designy boardů, tattoo, abstraktní lihokresby, olejomalba), muzika (melodicky zajímavý záležitosti od klasiky po srdeční Prodigy) a psaní literárních dílek a hraní si s mluvou českou.

9.

Vinyl, CD, kazeta nebo mp3? A proč?

Ra(Dě)dek: U mě je to jedno, vlastním všechny formáty. Hlavně, že něco hraje dostatečně nahlas, abych se mohl vymlouvat, že nic neslyším (s přibývajícím věkem je to stále lepší a lepší, už ani moc nelžu) a proto se nemůžu podílet např. na domácích pracích. Trpělivost přítelkyně má bohužel svoje hranice. Jaká to škoda.

Hasman: Já preferuji mp3, protože si ho můžu vzít všude sebou. Pár CD jsem si koupil i vinylů, ale stejně jsem si to převedl a originál založil.

Poly: Tak doma radši vinyl nebo kazetu, do auta CD nebo mp3 a na cesty jedině iPoda. Tak asi tak.

Čivava: Největší sbírku mám v CD formátu, ale nejblíž je mi vinyl. Miluju to praskání a šustění ve zvuku a ten nenapodobitelnej pocit, když si zapneš gramec, ulehneš do postele a po pěti minutách poslechu začne deska přeskakovat, přeskakovat, přeskakovat, ...

10.

Vysněný místo, kde byste si chtěli zahrát? A s kým? Chystáte nějaké tour za hranice všedních dní? Kdy přijedete zahrát k nám, tzn. malinko na sever?

Vysněný místo, kde by jsme si chtěli zahrát, asi nikdo z nás nemá. S kým, na tom taky nezáleží, protože každá odehraná akce dobrá. Navíc zahrát si se známější kapelou není šance. Nalijme si čistýho vína. To přeci vyžírají ty úplně jiný a správný kapely, ne? K hraní na severu to je jednoduchý. Až nás někdo tím směrem prostě pozve a dovolí nám to naše pracovní povinnosti. Jsme totiž v kapele tři směnaři a skloubit to u všech dohromady vyžaduje velký um a dostatečný časový předstih. Nebráníme se žádnýmu hraní v rámci našich možností.

11.

Poslední otázka je prostorem pro vás. Top teny, vzkazy, plány atd. A samozřejmě díky za váš čas.

5158

Ra(Dě)dek: Díky Šakalovi z Rabies za pomoc při šíření dema. Díky See You In Hell za pozváni do Brna na Killed By Brno a šíření dema, Resort za pozvání do Tábora. Díky KubaAjsovi a Garáži a nakonec ještě jednou velký dík Mr. Hellsound.

Hasman: No já bych chtěl vzpomenout na Jirku Pundu z dnes již neexistující Třetí doby (1987 – 1992), který mě přivedl k bicím, a se kterým se občas ještě vídávám a dále svoji manželce, která toleruje moje zkoušky, akce a cvičení doma a ještě všem muzikantům v naší kapele, protože muzikant je nejlepší přítel bubeníka.

Poly: Co dodat víc. Přidávám se k Dědkovi, díky!!!

Čivava: Já děkuju klukům, že mě mezi sebe vzali. Před první zkouškou jsem fakt byla připravená na to, že až vytáhnu ten svůj stříbrnej filharmonickej poklad na světlo boží, umlátí mě šnůrama od kytar nebo chytnu jednu dobře mířenou činelem. Byli ale skvělí a já jim moc díky za tenhle ventil. A snad i díky mně, mojí tužce a notovýmu papíru pochopili, že všechny ty tóny, co hrajem, maj svoje označení a daj se dokonce i zapsat. Jinak díky i rodičům, že mě doposud sami nezabili, jelikož se o to zatim neúspěšně pokoušim výběrem svých aktivit a oni mě trpělivě ve všem podporujou.Reklama
vegan