Rozhovor

VIZITKA Jana Cézara, díl pátý

VIZITKA Jana Cézara, díl pátý
Zdroj: , Autor: buky & phobia79

Po loňské sérii minirozhovorů s českými labely, u které nám asistoval Pepa Melen a jeho Pětka otázek, jsme to letos vzali trochu zeširoka a oslovili jsme "pilíře" scény napříč Českou republikou. A protože nám Pepa od loňska vyrostl, stal se naším patronem pro letošní sérii Hamlet českého popu. Muž, kterého ničí svět mondénních večírků, a který se bouří proti vyprázdněnosti lidských životů v honbě za prachama. Doufáme jen, že z toho hned takhle na začátku roku neschytáte notnou dávku existenciální trýzně.

Pátá VIZITKA Jana Cézara uvádí Filipa (kytarista See You In Hell, ex-Mrtvá budoucnost, autor zinu Hluboká orba, pořádání koncertů pod hlavičkou United Crusties).

1.

Co právě teď posloucháš, tvoje nejhranější album atp. v posledním cca měsíci ? A druhá část otázky: jaká neznámá kapela tě zaujala v poslední době (nemusí být tuzemská)?

Poslouchám hlavně nahrávky, u kterých právě teď finišuju s recenzema do nové Orby a jinak asi nejvíc v posledních dnech na gramci brousím LP HERÄTYS ze Švédska (reinkarnace mých oblíbených TOTALITÄR!). Super jsou taky další Švédi GLOM DA!, dále LOTUS FUCKER a NERVESKADE (USA), SKIZOPHRENIA, DISTURD, DEATH DUST EXTRACTOR, LAST, KAIBOUSHITSU (punk rocková kapela Crowa z CROW!), ACUTE (vše Japonsko), RÁKOSI (Maďarsko) nebo THE BOLD AND THE BEAUTIFUL (Polsko). Ze starých klasik v poslední době nejčastěji sjíždím rannou tvorbu NIGHTMARE a z domácích klasik nové LP desky INNOXIE CORPORY, TELEFONU a MAD PIGS.
Z nových kapel z tuzemska mě v r. 2010 rozsekali ROTTEN BRATS (live a demo "Victims Under The Shade Of Crucifix"), SUMO (live), ZKAŽENÁ MYSL (live), UŠTKNI (demo "Protijed"), MIDNATT DÖD (live), FEAR OF EXTINCTION (demo 2010), V DOBĚ MORU ("První morová rána" demo) a S.U.S.U. (demo "S kudlou v zádech"). Hudbu poslouchám na pevných nosičích (viz. otázka č. 2) a preferuju u toho koukat na obal a číst texty, takže pokud hraješ v kapele, která namísto tohoto upřednostňuje "vydávání" songů na bandzone.cz a ještě k tomu moc nekoncertuje, tak jsme se asi minuli (je mi líto).

2.

Vypadá to, že se v minulém roce již všichni smířili s fenoménem stahování. Jak jsi na tom ty? Kupuješ a podporuješ kapely přímou koupí vinylu nebo stáhneš, poslechneš a rozmyslíš nebo ještě hůř stáhneš, poslechneš a nic?

Desky neznámých kapel si kupuju podle recenzí ve fanzinech (většinou ne v těch našich) a podle doporučení, stahování z internetu téměř vůbec neholduji - nemám na to čas, máloco mi to říká a když si koupím novou desku, tak se těším na moment překvapení, co z drážek vyleze ven. Nemám přehrávač na MP trojky, nemám doma internet a v práci zase sluchátka. Stahuju jen naprosto nesehnatelné věci, co si pak "staromilsky" vypaluju na CDr a to vše ještě jen párkrát do roka. Jinak kupuju hardcore / punkové vinyly na malých punkových labelech, máloco jiného mě zajímá - i po dvaceti letech (kotlíkáři, ovladači notebooků, black a death metalisti, stoner rockeři, experimentátoři a další prominou).

3.

Co tě poslední dobou nejvíc trápí ohledně stavu "scény"? A co naopak bereš jako největší pozitivum poslední doby?

Jsem už docela unavenej z lidí, které nic nebaví, na všem hledají chyby a nedokáží si skoro nic v klidu a bez mindráků a bez frustrací užít (jsme v Česku, takže je to jev hojně rozšířený - bohužel) a taky mě vždycky zvedne ze židle, když v jedné větě zároveň zaznívají slova jako: "punk", "koncert", "deska", "obchodní strategie", "cenová politika" a "průzkum trhu". V té souvislosti mi též přijde legrační, jak, když přijde řeč na to, kolik stojí udělat koncert nějaké "hvězdné" cizí kapele, tak jak se pořadatel tváří tajemně a nepřístupně jakoby střežil nějaké důležité vojenské tajemství. Tyhle věci se učí někde na ekonomce v kurzu podnikání?
Taky mě zklamalo jak málo lidí došlo před loňským Killed By Brno na společnou vegevečeři - „marná snaha, marná snaha, jestliže chceš dělat změny, nesetkáš se s pochopením“ - zpívali před dvaceti lety RADEGAST!
Pozitiva - inspirace, integrita, intenzita, kontinuita ... ne všude a vždy, ale jinak v rámci punku stále v docela solidní míře. Houšť!

4.

Největší zážitek za rok 2010 ?

Koncerty, které jsme dělali s United Crusties na Yachtu, TELEFON a INNOXIA CORPORA ve Vegalité, minitour se SYSTEMATIC DEATH, japonské turné SEE YOU IN HELL v létě (doživotní zážitek!), 10 let MAD PIGS na Melodce, SEEIN RED ve Vídni, DEATHRAID v Pardubicích, TOMORROWS HELL ve Zlíně, RISPOSTA v Přísnöticích, JEŠTĚ JSME SE NEDOHODLI na Flédě ... bylo by toho určitě víc, ale záznamy si nevedu. Taky bylo loni super, kolik vyšlo papírových fanzinů jak u nás, tak po celém světě (jsou jich mraky!) a kolik domácích labelů, menších i větších, vyvrhlo nové vinyly (a obzvlášť bych vypíchnul kompilační řadu "Posloucháte Jižní Čechy") - respekt!
Taky to, že v rodinném životě bylo vše OK, na zahradě, že se urodilo (nemluvím o konopí!)  a že se v práci povedlo úspěšně dotáhnout pár kauz, v nichž se ti silnější snažili neúspěšně přechcat ty slabší anebo že se v dalších podobných kauzách nakročilo směrem k budoucímu úspěchu (doufám!). A taky to, že furt nemám auto (a ani neplánuju mít).

5.

Tvoje plány a přání pro rok 2011 ? Vydavatelské, festivalové, fanzinové, kapelové, popřípadě jakékoliv jiné ...

Hluboká orba č. 28 za měsíc, Nuclear Winter Tour na konci zimy (čtyřdenní domácí výlet LAHAR, GRIDE, SHEEVA YOGA, SEE YOU IN HELL), americké turné SEE YOU IN HELL v červnu včetně vystoupení na Chaos in Tejas 2011 (když už se ptáš na ty festivaly) - toto je spojené i s reedicí desky "Útok" ve Státech na vinylu  a pak snad nahrávání třetí LP desky na podzim. Dále pravděpodobně uspání United Crusties do hibernace po většinu roku 2011 (od března) - koncertů moc, nadšených lidí málo, nastal čas naordinovat dietu, koneckonců na pivo se dá chodit i do hospody, hudební kulisu v podobě živých punkových kapel k tomu přeci nutně nepotřebuješ, ne?
Přání - přežít a užít si to.Reklama
animal-lib