Rozhovor

VIZITKA Jana Cézara, díl šestý

VIZITKA Jana Cézara, díl šestý
Zdroj: , Autor: buky & phobia79

Po loňské sérii minirozhovorů s českými labely, u které nám asistoval Pepa Melen a jeho Pětka otázek, jsme to letos vzali trochu zeširoka a oslovili jsme "pilíře" scény napříč Českou republikou. A protože nám Pepa od loňska vyrostl, stal se naším patronem pro letošní sérii Hamlet českého popu. Muž, kterého ničí svět mondénních večírků, a který se bouří proti vyprázdněnosti lidských životů v honbě za prachama. Doufáme jen, že z toho hned takhle na začátku roku neschytáte notnou dávku existenciální trýzně.

Šestá VIZITKA Jana Cézara uvádí Slávu, člena severočeské kapely Kobra XI a pořadatele koncertů pod hlavičkou Soya Thrashers From Hell.


1.

Co právě teď posloucháš, tvoje nejhranější album atp. v posledním cca měsíci ? A druhá část otázky: jaká neznámá kapela tě zaujala v poslední době (nemusí být tuzemská) ?

Momentálně mi dohráli LIES AND DISTRUST ze split 12" s DISCHORD, sedám ke kompu vkládám N.W.A. - "straight Outta Compton" a jdem na to. Mých hraných alb v posledním měsíci je celkem dost a nejsem schopen vybrat pouze jedno tzv. nejhranější, takže předhazuji pár, do kterých drážka jehly zajela vícekrát (ve stručnosti): IN DISGUST / P.L.F. split 12", BLACK SEPTEMBER - "The Forbidden Gates Beyond" 12“, SICK/TIRED - "Highlife" 12“, HATRED SURGE - "Deconstruct"  LP, PUBLIC HUMILIATION (IRON LUNG, WALLS, PIG HEART TRANSPLANT) 12“, v/a - NOTHING´S QUIET ON THE EASTERN FRONT (BLACK ARMY JACKET, DROPDEAD, MONSTER X, SUPRESSION, HALFMAN, DEVOID OF FAITH atd.) 12“, DEATH WISH KIDS oba 7“, FORCED EXPRESSION vše, a klasiky jako PLUTOCRACY, INFEST, LACK OF INTEREST atd. se u mě točí téměř pravidelně, a samozřejmě, že je toho více. Neznámá kapela (teda alespoň pro mě), která mě v poslední době zaujala, je kapela WALLS, myslim, že tam jsou lidi z ARTIMUS PYLE a určo i z jiných provařených kapel, checkujte to, fakt je to killer!

2.

Vypadá to, že se v minulém roce již všichni smířili s fenoménem stahování. Jak jsi na tom ty? Kupuješ a podporuješ kapely přímou koupí vinylu nebo stáhneš, poslechneš a rozmyslíš nebo ještě hůř stáhneš, poslechneš a nic?

S fenoménem stahovaní jsem se též smířil, mám doma celkem hromadu nastahovaný muziky. Mám  takový svý 3 kategorie (v mém případě nejde o bezduché stahování, po kterém se buď rozhodnu ke koupi alba či ne, v tom si myslim, že mám zatim vždy jasno, alespoň zatím):
1. věci, který jsou nesehnatelný ("díky" stahování mám STAPLED SHUT "demo" , HAIL OF RAGE - "Fucking Pissed" 7“ a tuny dalších nesehnatelných věcí tohoto typu, u kterých jsem neměl ani ponětí, že vyšly, navíc jsem objevil hromadu zabijáckejch kapel, o kterých jsem nikdy neslyšel ani slovo) – nebudu platit někomu hromadu peněz za to, že se někomu doma válela deska, která za pár let nabila na hodnotě a ten dobrák se jí poté rozhodne prodat. Jsou určitě desky, který by sem chtěl mít doma, ale cena musí být v nějaké míře přijatelná.
2. kapely, který nejsou sehnatelný tady u nás (tady jde hlavně o black metal a různý sludge / drone / down-tempo bandy) - fakt nemám na to si nechat posílat balíky po 1 desce, po které toužim. Snažim se mít oči vždy otevřené, takže časem občas nějakou tu desku stejně někde ulovim a fakt neřešim jestli to mam stažený či ne.  
3. kapely, který vyšly u větších nebo velkých labelů (tady jde hlavně o hip hop a komerční věci, za které z principu odmítám platit – to se vztahuje hlavně na ty komerční věci)
Spíš se tedy zaměřuji tady na to. Když stahuju kapely, většinou si to hned pálim na CD a dělám si k tomu popisky (název alba, názvy skladeb atd.), vše pálim v audio formátu, takže žádnej mp3 formát a 1000 skladeb na jednom CD, prostě dá se říct, že jsem vyměnil kazety za CD, stále mám k tomu dá se říct stejnej vztah (každý CD mám v jedný krabičce). Dříve to bývávalo, že jsme si půjčovali muziku mezi sebou, stáčeli na kazety, no a teď si "půjčuju" muziku z netu a pálim na CD. Ale pořád utrácim spousty peněz za muziku, rád podporuju nový kapely, mám slabost pro dema, neznámý kapely, ale hlavně pro power-violence, sludge a black metal. Vinyl, kazeta, CD? – to je jedno, beru vše, ale osobně preferuji klasicky "hardcorově" vinyl a kazety, které jsou v této době už hodně výjímečné, a respekt všem, kteří se tento formát snaží udržet nad vodou.

3.

Co tě poslední dobou nejvíc trápí ohledně stavu "scény"? A co naopak bereš jako největší pozitivum poslední doby?

Abych pravdu řekl, moc se nestarám o tzv. "scénu", mám tady na severu tak trošku svůj svět, a abych pravdu řekl, moc se nestarám o to co se děje jinde, proč taky, že? Žiju si svůj příběh a zbytek mě nezajímá. Jediný o co se snažim, tak je mít nějakej přehled o kapelách, který jsou mi svým kraválem blízký, a všelijakých jiných aktivitách, který mají co říct, nebo o deskách, který mají v našich končinách spatřit světlo.  Tzv. scéna tady na severu není ( to je můj osobní názor ), někdo by ti možná řekl že jo, je tady pár aktivních lidí, kteří se snaží něco dělat, za což si zaslouží respekt ( sami ví, kdo jsou )  a i to málo je stále lepší než nic. Nejsem optimista, a proto si myslim, že bude jenom hůř. Z děcek se stávají ovečky zaseklý na facebooku a jiných vymoženostech doby, o víkendech zatáhlých v nákupních centrech apod. Chybí nová generace – ale myslim, že to je všude tak nějak stejný.
Upřímně jsem rád za každého, kdo projeví nějaký zájem o cokoliv, co se podzemní kultury týče, pak už ukáže čas, kdo a jak to myslí vážně ... Sorry, ale momentálně mě nenapadají žádná pozitiva ...

4.

Největší zážitek za rok 2010 ?

Zážitků je spousta, ať už jde o koncerty (Punx picnic v Siřemi mě strašně bavil – hlavně ty divadla byly killer, Iron Lung a Planks na Fluffu byli killer, Play Fast byl vynikající – těšim se na další, Gasmask Terror s Lexomyl a Jonestown v Jelení byli parádní, Weekend Nachos s Wojczech na 007 byli vražda, Bad Luck Rides On wheel s Aguirre v Chomutově byli killer atd. ), nebo ať už jde o cyklotripy v lesích a horách, a nebo o zážitky, který zažívám díky mé práci  (dělám koordinátora volnočasovek v jedný soc. vyloučený lokalitě ve městě, ve kterym bydlim), takže těch zážitků je hromada a fakt nejsem schopen vybrat ten nej – sorry.

5.

Tvoje plány a přání pro rok 2011 ? Vydavatelské, festivalové, fanzinové, kapelové, popřípadě jakékoliv jiné ...

Plány:
Vydavatelské: nic určitého, vzhledem k tomu, že jsem se vždy podílel jen na kooperacích, tak uvidíme co se naskytne a kolik bude peněz.
Festivalové: maximálně návštěva nějakého festivalu, organizace "festu" u  mě asi skončila s BLLEEEAAAUUUUURRRGGHHH festem vol. 2 u nás v ghettu.
Fanzinové: plán je, ale jak už to bývá, realizace je vždy těžší, snad se to tento rok podaří - uvidíme.
Kapelové: momentálně mám prsty ve 3 kapelách  (2 zatím v rozjezdu – 1 bude asi více méně studiovka, když se poštěstí občas koncert a druhá snad pojede na plný kule – těšte se, bude bahno), v plánu ještě jeden projekt, ale zatím čas :)

Nemám žádný speciální přání, snad jen ať už konečně spatří světlo MASS GENOCIDE PROCESS LP, též něco od PRUGELKNABE by nebylo špatný. A VOCATIO INTERNA a jiný hlučný slovenský spolky bych rád viděl live, tak snad se tento rok poštěsti a nějak to někde vychytám.
Toť vše, díky za oslovení ... Martin aka slawaisthebastard // Chomutov ghetto
Kdyby něco, tak mě bombardujte na mail: stfh@seznam.czAktuální koncert

Praha (Eternia)

19. 6. 2018

Modern Life Is War (USA), Cro-Mags (USA), Culture Abuse (USA)

Náš tip

tragedy lod